Pasaulinėse knygų mugėse šiems kūriniams įrengiami atskiri stendai ir prie jų nusidriekia eilės. Socialiniuose tinkluose jais domisi ir įrašais dalinasi milijonai, o leidėjai skelbia apie neįtikėtinus tiražus. Kas tie pasauliniai bestseleriai, dėl kurių visas pasaulis kraustosi iš proto?
Meilės romanai
Netikėti posūkiai, praeities paslaptys, geriausi draugai, tampantys mylimaisiais, ir tarp didžiausių priešų bei nesuderinamiausių charakterių įsiplieskianti karšta meilė – vieni pagrindinių šio žanro knygų siužetų. Pagardintos daugiau ar mažiau pikantiškomis ir karštomis meilės scenomis, šios knygos tampa maloniu laisvalaikio skaitiniu milijonams žmonių visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Ir taip, leidėjai neslepia, kad būtent šio žanro knygų populiarumui socialinis tinklas „TikTok“ turi tiesiog milžinišką įtaką.
Emily Henry, Ali Hazelwood, Ana Huang, Colleen Hoover – tai vienos populiariausių šio žanro autorių, kurių kūrinius galima skaityti ir lietuvių kalba, o juos pamėgus, bus galima džiaugtis ir tęsiniais bei naujomis knygomis.
Emily Henry „Vasaros romanas“, „Aš, tu, atostogos“
Herojai, su kuriais lengva tapatintis, už kuriuos norisi sirgti ir kurių istoriją norisi sekti. O kur dar subtilios ir atpažįstamos situacijos, netikėtumo faktorius ir tiksliai toks, kokio reikia, pikantiškumo prieskonis – štai jums ir tobulo meilės romano receptas, kurį puikiai įvaldžiusi amerikiečių autorė Emily Henry.
„Baltos lankos“ yra išleidusios šios autorės knygas „Vasaros romanas“, „Aš, tu, atostogos“, netrukus pasirodys ir dar viena, tikrai tiksianti maloniam poilsiui ir atostogoms.
Ali Hazelwood „Meilės hipotezė“
„New York Times“ bestselerių autorės ir neuromokslininkės Ali Hazelwood debiutinis romanas „Meilės hipotezė“ – dar vienas šio žanro pavyzdys. Rašytoja gimė Italijoje, gyveno Vokietijoje ir Japonijoje, paskui persikėlė į JAV ir ten įgijo neurologijos mokslų daktaro laipsnį. Skaitytojai ir skaitytojos kaip susitarę tvirtina, kad autorė puikiai sugeba suderinti mokslininkės žinias ir patirtį su gebėjimu rašyti šarmingas ir pagaulias meilės istorijas, o tai tiesiog nepalieka abejingų. Debiutinis jos romanas „Meilės hipotezė“, pasirodęs 2021 m., buvo nominuotas „Goodreads Choice Awards“ apdovanojimuose kaip Metų meilės romanas.
O štai amerikiečių rašytojos Anos Huang knygose – stiprios pagrindinės veikėjos ir itin karštos meilės scenos. 2021 m. pasirodžiusi „Sukta meilė“ (pirmoji serijos „Twisted“ knyga) ne tik tapo „TikTok“ sensacija, bet ir išsyk šoko į „New York Times“, „USA Today“, „Sunday Times“ ir „Wallstreet Journal“ bestselerių sąrašų viršūnes. „Netflix“ pranešė, kad pagal šią knygų seriją kurs serialą, o skaitytojai bei skaitytojos Lietuvoje jau netrukus sulauks antrosios serijos dalies „Sukti žaidimai“.
Colleen Hoover „Galbūt kažkada“, „Netekę vilties“
Žinoma, kalbėti apie meilės romanus neįmanoma nepaminint jų karaliene tituluojamos Colleen Hoover. Jos knygų populiarumas visame pasaulyje tiesiog neįtikėtinas. Lietuvoje šios autorės knygas taip pat skaito ir naujų romanų laukia daugybė žmonių. Pernai ekranizuotas romanas „Mes dedame tašką“ tapo tikra sensacija.
Balandžio pradžioje „Baltos lankos“ išleido C. Hoover romaną „Galbūt kažkada“ – jame skaitytojai ir skaitytojos gaus galimybę pasiklausyti specialiai šiai knygai sukurto garso takelio, o gegužės pradžioje pasirodys ir dar viena autorės knyga „Netekę vilties“.
Daugiau skaitančio jaunimo
Viena naujų pasaulinių tendencijų – daugiau skaitančių jaunų žmonių. Nors bendrai knygų rinka šiek tiek traukiasi, visgi 16–29 m. amžiaus žmonių tendencija priešinga: jie skaito daugiau nei anksčiau. Ypač išsiskiria 16–19 m. amžiaus segmentas – šioje grupėje skaitymui skirtas laikas auga.
Dažniausiai įvardijamos dvi tokio pokyčio priežastys: per pasaulį nusiritusi koronaviruso banga su karantino apribojimais bei milžiniška socialinių tinklų, ypač „TikTok“, įtaka.
O ką gi jauni žmonės renkasi skaityti? Dažnai tai tos pačios romantinės istorijos, tad netrukus skaitytojus „Baltos lankos“ pradžiugins Lauros Nowlin romanu „If He Had Been with Me“. Taip pat ir vadinamoji romantasy – romantinės fantastikos literatūra. Vienas ryškiausių šio žanro pavyzdžių – jauniems suaugusiems ir suaugusiems skirta Jennifer L. Armentrout serija „Kraujas ir pelenai“, kurios pirmoji knyga „Iš kraujo ir pelenų“ irgi pasirodys lietuviškai.
Daug skaitytojų dėmesio sulaukia ir jaunimui skirtos detektyvinės istorijos.
Holy Jackson „Geros mergaitės nusikaltimų vadovas“, „Išgyvens penki“
Holly Jackson – britų rašytoja, „New York Times“ bestselerių serijos autorė. Jos romanas „Geros mergaitės nusikaltimų vadovas“, pagal kurį sukurtas „Netflix“ serialas tuo pačiu pavadinimu, tapo „TikTok“ sensacija. Paslapčių, veiksmo ir nenutrūkstamos įtampos kupinas romanas „Išgyvens penki“ taip pat sulaukė daugybės dėmesio.
Aktyviai socialiniuose tinkluose besireiškianti autorė kurti pradėjo dar paauglystėje, o pirmą romaną parašė būdama penkiolikos. Notingamo universitete H. Jackson studijavo literatūrinę lingvistiką ir kūrybinį rašymą, taip pat įgijo anglų literatūros magistro laipsnį. Ji mėgsta žaisti kompiuterinius žaidimus ir, žiūrėdama kriminalinę dokumentiką, apsimesti detektyve.
Dar viena šiuo metu itin populiari, ilgai laukta knyga – naujasis „Bado žaidynių“ autorės Suzanne Collins kūrinys „Sunrise on the Reaping“, taip pat pasirodysiantis ir lietuvių kalba.