Lapkričio 23 d. paskelbti šių metų rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės vardo trumpojo rašinio konkurso nugalėtojai. Šiemet devintą kartą vykusiame konkurse 8–12 kl. moksleiviai – ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio – savo rašiniuose atskleidė, ko ieško ir stokoja literatūros pamokose. Įvertinus atsiųstus darbus paaiškėjo, kad apdovanojimai keliaus į Klaipėdą, Vilnių ir Molėtus.
Geriausiu 2023 m. konkurso rašiniu išrinktas Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos III gimnazinės klasės moksleivės Gustės Gedvilaitės kūrinys (mokytoja Žydra Šmitienė).
II vieta atiteko Dominykui Sušinskiui iš Vilniaus jėzuitų gimnazijos IVc klasės (mokytoja Gerlanda Griškevičienė), III vieta – Ulai Kiškytei, Molėtų gimnazijos dvyliktokei (mokytoja Daiva Sičiūnienė).
Pasak rašinius vertinusios rašytojos K. Sabaliauskaitės, laureatų darbuose buvo apstu brandžių, protingų ir aktualių minčių.
„Laureatės kūrinyje dėmesį patraukė ne tik itin protingai dėstomos mintys, bet ir juntamas išsilaisvinimo aktas pačiame rašinyje – tai ne taip ir dažna, tam reikia drąsos, tad autorę norisi įvertinti ir palaikyti. Kiti darbai patraukia nuo pirmo sakinio, pavyzdžiui „Literatūra yra blėstančių žarijų pamoka“.
Taip pat rašiniuose apstu aktualių minčių, į kurias tikrai turėtų įsiklausyti ir mokytojai. Pavyzdžiui, puikiame Margaritos Ševcovos (Juodšilių „Šilo“ gimnazija) rašinyje apie „Annos Frank dienoraštį“ randamas siūlymas, kad empatijos literatūros kūriniui šiais laikais turėtų mokyti mobilioji programėlė. Ar tai nereiškia, kad jauni žmonės jaučia, jog dabartinis literatūros dėstymo būdas to neišmoko, o mes stebime, kaip silpnėja bei atrofuojasi skaitymo nelavinama vaizduotė, nes be telefono jau nebepavyksta įsijausti į kūrinį?“ – konkurso dalyvių darbus komentuoja K. Sabaliauskaitė. „Labai brandus Bernardo Balcevič (Vilniaus licėjus) rašinys apskritai galėtų būti skaitomas kaip analitinė rekomendacija ugdymo programos sudarytojams.“
Darbuose taip pat atsispindi ir laikmečio aktualijos, svarstymai, pavyzdžiui, apie meno ir politikos santykį, globalizaciją, individualizmą. Tačiau pagrindinis pasikartojantis leitmotyvas – literatūros programa yra pernelyg primityvi skaitantiems ir mąstantiems moksleiviams, programiniai kūriniai neatliepia nei pasaulyje, nei jų jaunose sielose vykstančių procesų. Vietoje nebeaktualių lietuviškų agrarinės tematikos autorių jie mieliau rinktųsi pasaulio klasikos kūrinius.
Tradiciniu jau tapęs konkursas šiemet surengtas devintąjį kartą.
I vietos laimėtoja tradiciškai bus apdovanota išskirtine Kristinos Sabaliauskaitės dovana – tetralogijos „Silva rerum“ I–IV dalimis su autorės autografu ir auksine plunksna. II ir III vietos laimėtojus leidykla „Baltos lankos“ apdovanos savo įsteigtais prizais.