Jūsų prekių krepšelis tuščias

Prasideda „Knygų savaitė“: unikalūs susitikimai, pokalbiai ir knygų pristatymai, kurių nevalia praleisti

Prasideda „Knygų savaitė“: unikalūs susitikimai, pokalbiai ir knygų pristatymai, kurių nevalia praleisti

Prasideda vasario 14–20 d. vykstanti jau antroji „Knygų savaitė“ – literatūrinių susitikimų ir diskusijų ciklas, šiemet siūlantis keliasdešimties unikalių renginių, susitikimų ir diskusijų programą.

 

Anot organizatorių, šūkiu „Mus jungia knygos“ LRT Mediatekoje skaitytojus pasitinkanti „Knygų savaitė“ ne tik sujungė Lietuvą su užsienio šalimis, bet ir tapo išradingumą bei jėgas išbandžiusiu iššūkiu, o rezultatas pranoko lūkesčius.

 

„Pernai „Knygų savaitė“ atsirado, nes atrodė, kad kitaip ir būti negali: juk vasaris Lietuvoje tiesiog neįsivaizduojamas be knygoms skirto renginio. Ir, tiesą pasakius, pamatėme, kad anuometinio griežto karantino sąlygomis jo tikrai reikėjo: sulaukėme itin pozityvių atgarsių iš skaitytojų, o tūkstantinės pokalbių ir pristatymų peržiūros įkvėpė renginį organizuoti ir šiemet. Taip ir padarėme: subūrėme bendraminčius, susidėliojo keliasdešimties išskirtinių renginių programa, prisijungė ne tik leidėjai, bet ir kiti kultūros lauko partneriai. Ir štai nuo šiandien vėl kviečiame LRT Mediatekoje žiūrėti naujus renginius ir susitikimus“, – sako „Knygų savaitę“ inicijavusios leidyklos „Baltos lankos“ direktorė Kotryna Žukaitė.

 

Paskatino kūrybingai žvelgti į iššūkius

 

Pasak jos, šiemet renginiai peržengė ne tik Lietuvos ribas, bet ir įprastą leidyklų darbo barą: dalyvauti pakviesti užsienio svečiai, o kai kurie filmavimai persikėlė net į užsienį.

 

 „Žinoma, pandemija pakoregavo daugybę dalykų, stipriai pakeitė įpročius, bet taip pat atvėrė ir naujų galimybių: anksčiau atrodė, kad vienintelis kelias užsienio autoriui susitikti su Lietuvos skaitytojais yra jam atvykti į Vilnių, o štai dabar akivaizdu, kad galimybės kur kas platesnės, taigi, mano galva, privalome jomis naudotis. Štai Hannah Kent iš Australijos, Merlinas Sheldrakeʼas iš Didžiosios Britanijos – jie mielai sutiko „Knygų savaitėje“ dalyvauti per nuotolį, o atvykti vargu ar būtų galėję. Maža to, pavyzdžiui, pokalbis su Robertu Seethaleriu buvo specialiai organizuojamas ir filmuojamas Berlyne. Taigi organizacinių iššūkių, beje, ir įvairių kuriozų, netrūko, bet tikrai labai stengėmės pateikti kuo įdomesnį ir originalesnį turinį – jį ir kviečiame įvertinti“, – pasakoja K. Žukaitė.

 

Atsiveria dar platesniam skaitytojų ratui

 

Prie „Knygų savaitės“ šiemet prisijungusios Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Inga Davidonienė sako, kad tokios iniciatyvos ne tik prisideda prie skaitymo skatinimo, bet ir atveria skaitymą dar didesniam skaitytojų ratui.

 

„Esame biblioteka, kuri vienija kitaip skaitančius žmones ir pildo bei administruoja jiems skirtą garsinių knygų platformą ELVIS. Informacijos apie kitokio skaitymo patirtis viešojoje erdvėje vis dar labai maža, tad „Knygų savaitė“ mums reiškia galimybę pasakyti, kad yra didžiulė neatrastų skaitytojų auditorija, kuriai gyvybiškai reikia formatų įvairovės. Pavyzdžiui, siekdami, kad mūsų diskusija apie skaitymo formatus būtų prieinama kuo didesniam žiūrovų ratui, parengėme ir subtitrus – gal retas susimąstome, bet taip bus draugiškiau žmonėms, turintiems klausos sutrikimų ir dėl to gal net negalintiems dalyvauti tradiciniame literatūriniame renginyje ar susitikime. Džiaugiamės galėdami drąsiai sakyti, jog „Knygų savaitė“ atsiveria platesniam žmonių ratui“, – įsitikinusi I. Davidonienė.

 

Pasak jos, tema apie skirtingus skaitymo formatus aktualesnė, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

 

„Mes turbūt kiekvienas savo aplinkoje rastume žmogų, kuriam silpsta rega, ar vaiką, turintį skaitymo sutrikimą. Žinodami, kad abiem pagelbėtų garsinė knyga, galime ne tik suteikti džiaugsmo artimiesiems, bet ir tapti visiems pritaikytų knygų ambasadoriais. Esu tikra, kad didėjantis vartotojų sąmoningumas ir dėmesys tvarumui netruks žengti ir į knygų rinką, tad kalbėti apie formatų įvairovę labai prasminga. Maža to, kalbėjimo apie knygas ir skaitymą niekad nebus per daug“, – įsitikinusi Lietuvos aklųjų bibliotekos vadovė.

 

Garsūs lietuvių autoriai, aktualios diskusijos ir dėmesys vaikams

 

LRT Mediatekoje „Knygų savaitės“ žiūrovai turės progą pamatyti išties neeilinių renginių. Pavyzdžiui, išskirtinį, vienintelį Undinės Radzevičiūtės naujausios knygos „Minaretas ir 7“ pristatymą. Su autore kalbėsis Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos vyriausiasis redaktorius Saulius Repečka.

 

Taip pat – Lietuvos nacionalinės premijos laureatės rašytojos Vaivos Grainytės ir Nacionalinės premijos laureatų menininkų edukatorių, Masačusetso technologijos instituto tyrėjų bei dėstytojų Nomedos ir Gedimino Urbonų pokalbį apie būsimą rašytojos knygą „Rožės ir bulvės“.

 

Taip pat – istoriko, rašytojo dr. Tomo Vaisetos ir prof. Pauliaus Subačiaus pokalbį apie tai, ar stebime Vakarų kultūros pabaigą.

 

Bus galima išgirsti ir diskusijų svarbiomis temomis, pavyzdžiui: pokalbis apie tai, ką literatūros profesionalams, knygų autoriams ir skaitytojams reiškia literatūrinės premijos; diskusija apie sudėtingas, nepatogias, nejaukias temas knygose vaikams, nuo kurių suaugusieji kartais tarsi nori „apsaugoti“ vaikus; seksualinį priekabiavimą ir prievartą patyrusių moterų kelio link traumos suvokimo ir pripažinimo istorijos; lyčių skirtumai ir stereotipai elgsenos ekonomikos mokslininkės akimis.

 

„Knygų savaitė“ tikrai neapsiriboja vien įrašais LRT Mediatekoje. Programoje gausu vienkartinių, interneto erdvėje realiu laiku vyksiančių susitikimų ir pristatymų, tad būtinai nepraleiskite ir jų – kviečiame visą savaitę skirti daugiau dėmesio ir laiko knygoms“, – sako „Baltų lankų“ vadovė Kotryna Žukaitė.

 

„Knygų savaitės“ programą ir naujienas sekite www.knygusavaite.lt 

 

Šiemet „Knygų savaitėje“ dalyvauja leidyklos „Actus Magnus“, „Alma littera“, „Baltos lankos“, „Baltų lankų vadovėliai“, „Kitos knygos“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Nieko rimto“, „Phi knygos“, „Slinktys“. Taip pat Lietuvos aklųjų biblioteka, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, „Neakivaizdinis Vilnius“, Utenos A. ir I. Miškinių viešoji biblioteka, Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka, Trakų viešoji biblioteka.

 

Pagrindiniai renginio partneriai Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, o informacinis renginio partneris – Lietuvos radijas ir televizija.

 

Renginio draugai: knygos.lt, „Knygų klubas“, patogupirkti.lt, „Pegasas“, perkuknyga.lt, „Rimi“ „Senukai“, „Vaga“.

 

„Knygų savaitė“ vyksta vasario 14–20 d.

 

Palikite komentarą