Apie tai, kaip svarbu skaityti vaikams ir kartu su vaikais, kaip nuo mažų dienų tiesiog būtina pratinti juos prie įvairių formų ir formatų knygelių, raidos specialistai kalba nuolat. O per šiuos metus ypač išaugo paklausa knygų, kurios padeda kalbėtis su vaikais jautriomis, skaudžiomis temomis, įskaitant ir karą.
Nė kiek ne mažiau svarbios už specialistų patarimus yra ir konkrečios jų rekomendacijos, padedančios nepasimesti tarp naujausių leidinių vaikams. Todėl dalijamės psichologės Aušros Ševčenko ir vaikų raidos specialistės Ivonos Soroko rekomenduojamais leidiniais mažiesiems.
Audronė Kvietkutė „Rytės ratai“
„Labai šilta ir jauki knygelė, kalbanti apie jautrias, bet be galo svarbias temas. Viena iš jų – įtraukimas, tolerancija. Ši knyga suteikia tobulą terpę pasikalbėti apie tai su savo vaikais. Skaitydami knygą ir tyrinėdami iliustracijas (nuostabus iliustratorės darbas!) aptarkite, kad visi žmonės yra skirtingi, bet vienodai verti pagarbos ir meilės. Visgi visi mes turime daug daugiau panašumų negu skirtumų. Visi mes norime džiaugtis, draugauti, tyrinėti mus supantį pasaulį. Ir jokia negalia neturi tam trukdyti.
Tikėtina, kad ši knygelė paskatins vaikus domėtis ir klausinėti apie įvairius sutrikimus, negalias. Labai svarbu, kad suteiktumėte vaikams taip reikalingus atsakymus, o jei ko nežinote, informacijos paieškoti galite ir kartu. Be to, atsakydami į vaikų klausimus jūs jau formuojate vaiko požiūrį į ypatumų turinčius asmenis, tad jūsų pasirenkamas žodynas ir emocinis tonas taip pat turi įtakos, todėl stenkitės išlikti pagarbūs ir nediskriminuojantys. Knyga aktualiausia vaikams, kurie susiduria su socialinėmis situacijomis, tad tiek darželinukas, tiek pradinukas ras, ko iš knygelės galima pasimokyti ir ką pritaikyti patiems kylančiose situacijose.“
(psichologė Aušra Ševčenko)
Romana Romanyšyn, Andrij Lesiv „Kaip Karas pakeitė Rondą“ (vertė Donata Rinkevičienė)
„Šiuo metu labai aktualia tema parašyta knyga, papuošta įstabiomis iliustracijomis. Apie karą vaikams suprantama kalba. Nors ir atrodo, kad su vaikais tokiomis temomis diskutuoti nereikia, siekiant juos apsaugoti ir leidžiant kuo ilgiau džiaugtis nerūpestinga vaikyste, karo tema ir emocinis tonas paliečia net pačius mažiausius gyventojus. Net tada, kai karas vyksta ne mums, ne su mumis, bet mes kasdien gauname dozę naujienų, informacijos, emocijų. Vėlgi, jei su vaikais nekalbėsime tiesiogiai, neatsakysime į jų užduodamus klausimus ir jiems suprantama kalba nepaaiškinsime, kas vyksta pasaulyje, kodėl aplink girdimi baisūs ir nepažįstami žodžiai karo tema ir kodėl aplink įsivyravo įtampa, išgąstis ir pasimetimas, vaikai savo nerimą parodys netiesiogiai, dažniausiai – per elgesį ar psichosomatinius sunkumus. Ir tikrai, prasidėjus karui Ukrainoje teko konsultuoti daug tėvų, pastebėjusių, kad vaikams pasireiškė daug iki tol neturėtų baimių, nerimo ir net nervinių tikų. Karui nesvarbu – tu didelis ar mažas. Karas paliečia visus.
Ši knyga – puikus būdas pradėti šį nejaukų, bet itin svarbų pokalbį su savo vaiku. Jums į pagalbą ateis puikiai parinktos iliustracijos. Ir nepamirškite svarbiausios knygelės minties – šviesa ir gerumas TURI nugalėti!“
(psichologė Aušra Ševčenko)
Autorių kolektyvas „Įdomusis pasaulis. Mano pirmoji enciklopedija“ (vertė Irma Šlekytė)
„Nuo kokio amžiaus vaikams galima pasiūlyti enciklopedijas? Priklauso nuo to, kiek pačiam suaugusiajam įdomu perteikti vaikui tą informaciją ir žinias. Lopšelinio amžiaus vaikai mėgsta vartyti knygeles, tai kodėl nepavarčius enciklopedijos?
Enciklopedija „Įdomusis pasaulis“ tinka vaikams nuo maždaug trejų metų iki pradinio mokyklinio amžiaus.Tokio amžiaus vaikai linkę daug klausinėti, tyrinėti, tad knygą galima naudoti pristatant temą – ką nors parodyti, kartu tyrinėti, atlikti bandymus. Čia rasite ir porą eksperimentų – kas plūduriuoja, kas skęsta. O jeigu vaiką domina konkreti tema – tarkim, dinozaurai arba kosmosas, – atsiversime tą temą ir truputį paskaitysime apie tai. Labai svarbu, kad knygos skyriai yra elementarūs: Visata, žmogaus kūnas, gyvūnai, emocijos – dalykai, kurie visiems įdomūs ir svarbūs.“
(Vaikų raidos specialistė Ivona Soroko)
„Metų laikai. Muzikinė kelionė su Vivaldžiu“ (vertė Asta Baranauskaitė)
„Žaisminga knygelė, o ją skaityti gali net kūdikiai! Knygos puslapiai – stori, tad juos savarankiškai versti galės mokytis net mažiausieji. Knygą puošia įvairios išpjovos, išnaudokite tai! Sekite piršteliais, brėžkite raštus. Ši muzikinė knygutė ne tik padės lavinti vaikučių girdimąjį dėmesį ir klausą, bet ir bus naudinga susipažįstant su visais skirtingais metų laikais. Būtinai apžiūrėkite ir aptarkite spalvingus paveikslėlius, ieškokite detalių. Ir mėgaukitės garsiąja klasika!“
(psichologė Aušra Ševčenko)
Reda Puodžiukė, Tania Rex „Neeilinė diena Balioniškyje“
„Kaip su vaiku kalbėti apie svajones, liūdesį, žmonių skirtumus? „Neeilinė diena Balioniškyje“ sudaro sąlygas kalbėtis šiomis temomis. Atrodo, kad tai paprasta istorija vaikams, bet ją galima labai išplėsti, netgi pažaisti vaidmeninių žaidimų, taip paskatinant vaikus dalytis savo norais ir svajonėmis. Šios knygos tekstas slepia daugybę temų ir tematikų, apie knygą galima kalbėti daug ir vis ką nors naujo iš jos patirti, pažinti. Tai padės vaikui pajusti, suvokti, kad kiekvienas esame skirtingas, kiekvienas galime mėgti skirtingus dalykus.
Ši knyga ugdo asmenybę bei padeda suvokti dėmesio vienas kitam svarbą. Taip pat ji skatina kūrybiškumą, ugdo kritinį bei loginį mąstymą, plečia žodyną, lavina taisyklingą gramatiką bei rišliąją kalbą, erdvinį intelektą. Bet daug priklauso nuo to, kaip mes, suaugusieji, tai pateiksime – turime kartu skaityti šią knygą ir ją aptarti.
Knygą galima parodyti jau dvimečiams, kartu ją skaityti, žiūrinėti, tyrinėti. Tačiau tinkamiausia ji ketverių–septynerių metų vaikams. “
(Vaikų raidos specialistė Ivona Soroko)
Sam Taplin, Jennifer A. Bell „Laikas miegoti, lokiuk“ (vertė Kristina Tamulevičiūtė)
„Labai labai smagi knygutė-pasakaitė kūdikiui prieš miegą, beveik lopšinė – ją galima ir padainuoti.
Knyga skirta vaikams nuo pusės iki maždaug dvejų metų. Tokio amžiaus vaikui ši knyga – tai pasaulio pažinimas, patyrimas. Štai kažkas šviečia, mama kažką tau kalba, sužinai, kad ir gyvūnijos pasaulyje yra tėtis, mama ir vaikas... Ši šilta istorija skirta pažinimui, socialiniam ryšiui, artimos aplinkos tyrinėjimui bei kasdieniam vakaro ritualui.“
(Vaikų raidos specialistė Ivona Soroko)
Beata Nicholson, Vytautas Leistrumas, Dovydas Čiuplys „Šiaudas, žarija ir pupa“
„Nuostabi garsinė pasaka, kuri prikaustys mažylių dėmesį. Istoriją lengva sekti, o mažųjų susidomėjimą skatins ne tik žavios iliustracijos, bet ir interaktyvūs mygtukai, kuriuos spausdamas vaikas lavins savo smulkiosios motorikos įgūdžius, atpažindamas reikalingus mygtukus gerins savo dėmesingumą bei pastabumą ir, žinoma, galės klausytis žaismingos pasakos!“
(psichologė Aušra Ševčenko)
Gabjota Alūzaitė, Agnė Nananai „Nuo ryto iki vakaro“
„Kaip mes, suaugusieji, turime savotiškas „biblijas“, kurias privalu laikyti asmeninėje bibliotekoje, taip čia – tokia knyga vaikams. Galima skirti po dieną atskirai ištyrinėti kiekvienam šios knygos puslapiui. Tai knyga, leidžianti kalbėti apie viską – žmonių santykius, darbą, profesijas, gyvūnus, apskritai mus supantį pasaulį. Iš tokių leidinių galima labai daug pasisemti.
Tokios paveikslėlių knygos skirtos maždaug dvejų–septynerių metų vaikams. Jos ugdo kritinį ir loginį mąstymą, kalbą ir jos rišlumą, taisyklingą gramatiką, dėmesį, netgi erdvinį suvokimą. Taip pat lavinami matematiniai įgūdžiai, socialiniai ryšiai. Didelė pagalba suaugusiesiems – kiekviename atvarte pateikiami klausimai: jie užveda ant kelio ir pasinaudojant jais galima tęsti toliau.“
(Vaikų raidos specialistė Ivona Soroko)
Caryl Hart, Rosalind Beardshaw „Kai drakoniukai ateina į svečius“ (vertė Kristina Tamulevičiūtė)
„Spalvinga ir žaisminga knyga, mokanti vaikus tinkamo, gero elgesio. Knygą puošia spalvingi ir dideli paveikslėliai, patrauksiantys net ir pirmojo gimtadienio dar nesulaukusio vaikučio dėmesį, o šmaikščios istorijos sudomins ir vyresnius, priešmokyklinio ar net pradinio mokyklinio amžiaus vaikus. Knygoje akcentuojama, kaip svarbu būti mandagiems ir draugiškiems, ir nors natūraliai vaikai iš drakoniukų gali tikėtis daugiau išdaigų, knygos herojai „taip tikrai nesielgia“! O kai drakoniukai būna suirzę, geriausias būdas jiems padėti – apsikabinti, būti kartu juntant ryšį ir meilę!“
(psichologė Aušra Ševčenko)
Sam Taplin, Elsa Martins „Muzika prieš miegą“ (vertė Asta Baranauskaitė)
„Muzika prieš miegą“ – labai jauki pasaka dar mažam vaikui, turinti ir muzikinį efektą. Muzika klasikinė, šios melodijos tinkamos ne tik prieš miegą, bet ir norint nusiraminti. Knyga taip pat skirta muzikiniam intelektui bei ankstyvajam vaiko pažinimui lavinti, o dirbant kartu su tėvais ar suaugusiaisiais, lavės ir skaičiavimo įgūdžiai, loginis mąstymas, vaizduotė, bus turtinamas vaiko aktyvusis žodynas ir socialiniai įgūdžiai.
Knyga labiausiai tiks vaikams iki ketverių, ketverių su puse metų, galbūt ir vyresniems.“
(Vaikų raidos specialistė Ivona Soroko)
Alan Durant, Debi Gliori „Širdyje mylėsiu visada“ (vertė Dalius Norkūnas)
„Itin jautri knygutė apie mirtį, gedulą bei susitaikymą. Labai paprastai ir aiškiai apie sunkius dalykus. Šiltai, ramiai apie skausmą ir liūdesį. Visiems anksčiau ar vėliau tenka išgyventi netektį, praradimą. Labai svarbu neužgniaužti tų jausmų savyje. Leisti sau gedėti, liūdėti. Vaikams tai ypač svarbu. Mums, suaugusiesiems, patirti netektį sunku ir skaudu. Gerai, jeigu mes leidžiame sau tą skausmą išveikti, išgyventi. O jeigu ne? Jeigu vengiame kalbėti apie praradimą ir mus apėmusį liūdesį, kokią žinią perduodame vaikams? Mes patys galime sąmoningai bandyti blokuoti nemalonias mintis ir jausmus. Vaikai to padaryti negali, nemoka, neturi tam reikalingų (ar tikrai reikalingų?) įgūdžių. Vaikai supranta, kad trūksta, kad nebėra, kad tuščia, liūdna. Kad nutiko kažkas baisaus. Ir jeigu apie tą siaubą šeimoje nekalbama, bandoma blokuoti – vaikas neturi galimybių gedėti. Jam lieka tik baimė, tuštuma, nesupratimas. Gali atrodyti, kad vengdami kalbėti apie mirtį su vaikais mes bandome juos apsaugoti. Jie per maži, jie nesupras, nereikia jų gąsdinti ir liūdinti. Jie supras. Gal nemokės savo jausmų išreikšti žodžiais, bet supras ir jaus. Ir didesnę baimę bei liūdesį kels būtent nekalbėjimas.
Knygelė – labai šviesi ir viltinga. Juk bus geriau. Praradimas nedings, kaip nedings ir mylimas žmogus ar augintinis. Jie visada bus širdyje, prisiminimuose. Prisiminkite tai. Ir būkite. Leiskite sau ir savo vaikams gedėti. Saugokite prisiminimus – šviesius. Ir bus geriau.“
(psichologė Aušra Ševčenko)
Jim Field „Ponulis Oskaras atostogauja“ (vertė Asta Baranauskaitė)
„Kai pamačiau šią knygą, iš karto pasakiau: „Man jos tikrai reikia, turiu ją turėti grupėje“.
Šią knygą galima perskaityti kaip miniistoriją, taip pat galima tiesiog vartyti, skaitinėti, kas parašyta, klausiant vaiko, prašant papasakoti. Knyga naudinga kalbai lavinti, žodynui plėsti, ją skaitant mokomasi jungti žodžius, pasakyti anglų kalbos frazes.
Be anglų kalbos žinių, ji plečia kritinį, loginį, matematinį mąstymą, lavina dėmesio sutelkimą bei aktyvųjį žodyną, moko megzti dialogą.“
(Vaikų raidos specialistė Ivona Soroko)
Autorių kolektyvas „Vakaro istorijos mažiesiems“ (vertė Kristina Tamulevičiūtė)
„Žaismingas pasakų rinkinys, puoštas spalvingomis iliustracijomis. Paveikslėliai tikrai sudomins net ir pačius mažiausius skaitytojus, o nuotaikingos ir gyvenimiškos istorijos suteiks socialinį pagrindą kiek didesniems mūsų vaikams. Knyga nuostabiai tiks darželinukams, kadangi pasakėlėse vaizduojamos visiems nutinkančios situacijos, gyvenimiški epizodai, aprašoma draugystė ir akcentuojami vaikams taip reikalingi stebuklai, kuriuos kuriame mes patys.“
(psichologė Aušra Ševčenko)
Anna Milbourne, Richard Johnson „Atgyjantys gyvūnai“ (vertė Asta Baranauskaitė)
„Šią knygą galima duoti jau dvimečiui – bet tik prižiūrimam, nes tikrai bus plyšimų… O trimečiai jau išties moka naudotis tokiomis knygomis.
Ši knyga padės užmegzti pažintį su egzotiniais gyvūnais, pravers lavinant dėmesį bei smulkiąją motoriką, mokantis skaičiuoti, gerinant erdvinį suvokimą, taip pat puikiai tiks vaidmeniniams žaidimams. Iš tokių knygelių galima išplėtoti daug kitokių temų – knyga tampa pretekstu pasikalbėti, pavyzdžiui, apie vandenyną ir vandens gyvūnus. Galima daug ką sugalvoti ir tai perteikti vaikams. Viskas priklauso nuo mūsų.“
(Vaikų raidos specialistė Ivona Soroko)
Sandra Dieckmann „Miško takeliais“ (vertė Irma Šlekytė)
„Iliustracijų knygos lavina kritinį ir loginį mąstymą, kalbą ir jos rišlumą, taisyklingą gramatiką, aktyvųjį žodyną, dėmesį, erdvinį suvokimą, matematinius įgūdžius.
Knyga „Miško takeliais“ skirta dvejų–septynerių metų vaikams. Ji bus ypač artima lopšelinio amžiaus vaikams – ryškios iliustracijos, daug pažįstamų gyvūnų. Ši knyga suteikia labai daug erdvės pažinti ir kalbėti, ką nors paimti ir perkelti tai į realų gyvenimą.
„Miško takeliais“ verta atskirų pasakojimų, tikrų potyrių – tad ją skaityti reikia kartu su suaugusiaisiais, o paskui drauge eiti į mišką arba bent pasižiūrėti vaizdo įrašų, paklausyti medžių ošimo.“
(Vaikų raidos specialistė Ivona Soroko)